NEPAL – EVEREST ANA KAMPI YÜRÜYÜŞÜ

TANRILARIN TAHTINA YOLCULUK!

Himalayalar’da yapılabilecek en görkemli yürüyüş rotası ve en önemli destinasyon, Everest bölgesindedir. Doğunun büyülü, mistik şehri Katmandu’dan başlayıp, dünyanın en yüksek dağı olan Everest’in ana kampına, Nepal’in Himalaya dağlarının kalbinden, efsanevi Sherpa halkının yurdu olan Khumbu boğazında yürüyüş.. Everest’e iki sefer farklı rotalarından çıkan ilk Türk dağcımız Tunç Fındık rehberliğindeki bu harika trekte, Himalaya dağlarının hergün farklılaşan, nefes kesen manzaralarının yanısıra, renkli Sherpa ve Budist kültürünü de yakından tanıma imkanınız olacak. Bir dağ yürüyüşü olan bu rotanın sonunda ulaşılacak en yüksek nokta olan Kalapattar tepesi 5545 metre irtifadadır ve Everest Dağı’nın tüm trekteki en iyi manzarasını sunan yüksekliktir. Tanrıların Tahtı, ‘Namaste!’ yani merhaba demek için sizleri bekliyor!

REHBER: Tunç Fındık

YER: Nepal-Himalaya Dağları/Everest Bölgesi

ROTA: Katmandu-Lukla-Namche- Deboche-Dingboche-Lobuche-Gorak Shep-Everest Ana Kampı- Kalapatar Tepesi ve aynı rotadan dönüş, toplam 125 kilometre trek.

TREK TARZI: Patikalarda yürüyüş.

YÜKSEK NOKTALAR: Kalapatar Tepesi 5545m, Everest Ana Kampı 5300m

TARİH: 10-24 kasım 2022 (15 GÜN)

FİYAT: Kişibaşı 2500 USD (artı uçuş)

KONAKLAMA: Katmandu’da 3 yıldızlı otel ve trek boyunca köylerde pansiyon/lodge’larda iki kişi paylaşarak geceleme.Seçenek olarak ‘single supplement/tek kalış’ arzu edilirse extra ücrete tabidir.

KİMLER KATILABİLİR: Sağlık durumu iyi olan her yürüyüşçü için uygundur. Önceden irtifa deneyimi olması zorunluluğu yoktur.

HİZMETE DAHİL OLANLAR:

-Katmandu- Lukla gidiş/dönüş iç hat uçuşu (pervaneli ufak uçaklarla yapılacaktır)

-Nepal’de havaalanında karşılama ve yolcu etme ile tüm havaalanı transferleri

-Everest (Sagarmatha) Milli Park giriş ücreti, TIMS trekking izni, Pasang Lhamu belediye vergisi

-Lukla uçuşunda kişibaşı 15 kg bagaj hakkı

-Yürüyüş sırasında kullanılacak taşıyıcılar için kişibaşı 15 kg yük hakkı (2 kişiye 1 taşıyıcı)

-Türk rehber ve yerel rehberlerin ücretleri

-Yerel taşıyıcıların sigortaları

-Yürüyüş sırasında tüm konaklama (pansiyon/ teahouse/ lodge)

-Katmandu’da minimum 3 yıldızlı otelde Bed & Breakfast planında konaklama

-Yürüyüş sırasında tüm yemekler ve sıcak içecekler (sabah-öğlen-akşam)

-Yürüyüş sırasında tüketilecek kişibaşı 2 litre kaynatılmış içme suyu

-Acil durum için oksijen sistemi

HİZMETE DAHİL OLMAYANLAR:

-Uluslararası uçuşlar ve vergileri

-Nepal için bir aylık turist giriş vizesi (60 USD)

-TC yurtdışı çıkış harç ücreti (150 TL)

-Katmandu’da öğlen ve akşam yemekleri

-Kişisel yürüyüş malzemeleri

-Kişisel şişeli içecekler (su, kola, meyve suyu vb..) ve alkollu içkiler

-Yürüyüş sırasında pansiyonlarda elektrik alet şarj ücretleri

-Taşıyıcı ve yerel rehberler için gezi sonunda bahşiş

-Uluslararası uçuş ve iç hat uçuşunda excess bagaj ücretleri

-Seyahat ve sağlık sigortası (yapılması zorunludur)

TREK PROGRAMI

1.gün (10kasım): Türkiye’den geceyarısı hareketle öğlende Nepal’in başkenti Katmandu’ya varış ve otele yerleşme. Bu gün Katmandu’da hazırlık ve dinlenme ile geçecek, ayrıca ekip üyeleri için eksik malzemeler tedarik edilecektir.

2.gün (11 kasım): Gün erken başlayacak. Katmandu’dan Lukla’ya (2800m) pervaneli uçakla iç hat uçuşu (45 dakika) ve Phakding’de pansiyonda geceleme (2650m). Geneli yokuş aşağı olan birkaç saatlik kolay bir yürüyüşle Phakding’e varılacak. Hava koşulları nedeniyle Lukla uçuşu iptal edilirse, bu gün rezerv gün olacaktır.

3.gün (12 kasım): Phakding’den Namche Bazar kasabasına yürüyüş. Monjo yerleşiminde Sagarmatha (Everest) milli parkına resmi olarak giriş ve sonra Sherpa’ların başkenti sayılan Namche kasabasına çıkış (3445m). Bu gün uzun sayılır bir yürüyüş olacak ve Namche’ye çıkış çam ormanları arasından zigzag ve harika manzaralı, uzun bir patika ile yapılacak. Yürüyüş neredeyse tüm gün sürecek ve hava açıksa Everest’i uzaklarda görebileceğiz. Pansiyonda geceleme.

4.gün (13 kasım): Namche’de yükseğe uyum (aklimatizasyon) için dinlenme günü. İsteyenler pansiyonda dinlenecek, isteyenler ise Tunç ile beraber 3890m’deki Khumjung kasabasına yürüyecek veya çevredeki sırtlardan muhteşem Himalaya manzarasını seyredecek. Namche’nin Tibet pazarını veya renkli budist manastırlarını gezmek, dünyanın en yüksek pizzacısı veya kahvecisinden tad almak seçenekleri de mevcut.. Pansiyonda geceleme.

5.gün (14 kasım): Namche’den Deboche’ye yürüyüş. Oldukça uzun ve inişli çıkışlı bir gün olacak, Dudh Khosi nehri kıyısında, boğazın tabanındaki Punki Tenga’da, 3200m’de yemek molası verilecektir. Uzun bir yamacı çapraz geçen patika ile 3840m’deki şahane manastırı ile ünlü Tengboche’ye varılacak ve 200m kadar aşağıda, 3750m’deki Deboche’de pansiyonda gecelenecektir. Olağanüstü manzaralı, çam ormanları arasından yürünecek bu günde,, kuzeyde Everest, Lhotse gibi 8000’lik dağların yanısıra Ama Dablam gibi 7000 metreye varan dev buz ve kaya piramitleri tepemizde dikilecek, yürüdüğümüz yamaçlarda Himalaya Akbabası, Danfe gibi Nepal’e has kuşlar ve Himalayan Thar gibi dağ keçileri gözlenebilecek.

6.gün (15 kasım): Deboche’den Dingboche köyüne yürüyüş. Everest masifinin nefeskesici manzarası eşliğinde uzun bir günolacak! Ormangülü koruları ve çam ormanları arasından önce biraz iniş, sonra da patates tarlaları içinden, 4000 metredeki Pangboche köyünden geçerek, giderek alpin çayırlıklar hale gelen araziden 4380m’deki Dingboche yerleşimine varış ve pansiyonda geceleme.

7.gün (16 kasım): Dingboche’de dinlenme ve yükseğe uyum (aklimatizasyon) günü. Ama Dablam ve Himalaya’nın muazzam manzarası eşliğinde, bu günü dinlenme ve gevşeme ile geçirebilir veya Tunç ile beraber 5000m’lik Nankartsan tepesine veya Ama Dablam’ın buzul göllerine yürüyerek buranın tadını çıkabilirsiniz.

8.gün (17 kasım): Dingboche’den Lobuche yerleşimine yürüyüş… 5000m’lere varacak yükseklik nedeniyle giderek zorlaşan, uzunca bir gün olacak ve 4950m’deki Lobuche yerleşiminde basit pansiyonlarda gecelenecek. Artık Khumbu buzulunun kıyısında yürüyor olacağız ve Nuptse, Pumori, Lhotse, Makalu gibi Himalaya devleri görüş alanımıza girmiş olacak. 4800m’de geçitteki ‘Everest Şehitleri’ için kurulmuş uluslararası dağcı anıt mezarları bu günün etkileyici mekanı olacak..

9.gün (18 kasım): Lobuche’den çayırlık zemindeki patikalardan yola çıkarak yürüyüş boyunca kalacağımız en yüksek yere, 5190m’deki Gorak Shep’e varacağız. Gorak Shep iki-üç adet pansiyonın olduğu soğuk, yüksek bir yerleşimdir. Buzulların kıyısından ve üzerinden yürünecek uzunca ve soğuk olab bu günde, irtifanın atması ile herkes daha da bitkin ve yorgun olacak; kendini iyi hissedenler ile beraber, Khumbu buzulu üzerinden yürüyerek 3 saat mesafedeki Everest Ana Kampı’na, 5300m’ye gidip, hemen ardından akşam olmadan Gorak Shep’e döneceğiz ve geceyi orada pansiyonda geçireceğiz.

10.gün(19 kasım): Sabah çok erkenden Everest ve Himalaya’yı seyretmek için 5545m’lik Kalapattar tepesine tırmanacağız; Everest dağını seyretmek için bu boğazdaki en iyi ve ulaşılabilir mekan Kalapattar tepesidir. Bu çıkış, otlu- kumlu- taşlık zemindeki patikalardan yapılan basit bir yürüyüşten ibarettir. Aynı günün devamında uzun bir inişle, geldiğimiz yoldan 4000 metredeki Pangboche kasabasına ineceğiz ve pansiyonda geceleyeceğiz.

11.gün (20 kasım): Dönüş yolculuğu başladı! Uzun bir yürüyüşle Tengboche üzerinden Namche kasabasına iniş (3445 m) ve pansiyonda geceleme.

12.gün (21 kasım): Namche’den erkenden yola çıkarak aynı gün Phakding’de öğle yemeği ile Lukla’ya varacak ve yürüyüşü sona erdireceğiz. Pansiyonda geceleme.

13.gün (22 kasım): Normal şartlar altında Lukla’dan Katmandu’ya iç hat uçuşu ve sabah erkenden Katmandu’ya varış. Otelde geceleme.

  1. gün(23 kasım): Hava koşulları nedeniyle Lukla- Katmandu iç hat uçuş olmamasına karşın rezerv gün (önemli not: bu rezerv günler çok önemli, başta veya sonda hava şartları dolayısı ile iç hat uçuş gecikmesi olduğu takdirde, ekip üyelerinin uluslarası uçuşların kaçmasını engelleyecek. Uçuş beklenen günde olur ise bu rezerv gün Katmandu ve civarında arzu edildiği gibi şehir gezisi, ören yeri ve başka aktiviteler ile değerlendirilecektir).

15.gün (24 kasım): Türkiye’ye dönüş uçuşu.